Kam posunúť rodinu?

Autor: Tomáš Kováčik | 9.3.2012 o 8:38 | Karma článku: 10,48 | Prečítané:  228x

- znížiť daňové zaťaženie vyživujúceho rodiča? - odvádzať časť odvodov na dôchodok rodičov? - pomáhať študujúcim matkám? - predchádzať rozvodom? - zmeniť zákon o reklame? - spolupracovať s kresťanmi naprieč/k politickými stranami?

O tom, že takéto opatrenia pomôžu rodinám a to posledné dokonca politickej kultúre na Slovensku nie je nutné polemizovať.

Finančnú otázku v rodine rieši na Slovensku veľká väčšina z nich. 700 eur ako priemernú mzdu vída na svojej výplatnej páske človek zo stredného či východného Slovenska naozaj zriedka. Mnohí sa sťažujú, že je veľmi ťažké, nemožné vyžiť. Zvlášť pre mladú rodinu, ktorá musí riešiť svoje bývanie. Preto zníženie daní pre rodiča živiaceho rodinu na rozumnú a nie iba smiešnu úroveň by mladým rozbiehajúcim sa rodinám mohlo významne pomôcť. Nie síce priamo k bytu, no aspoň k živobytiu by im čo-to pridalo.

Moje deti aby mi robili na dôchodok. Dobrý nápad, hodný premýšľania. Keď sa na to pozriem len čisto hnusne pragmaticky a ekonomicky - veľká rodina vychovávajúce zodpovedné a šikovné potomstvo prinesie štátu výborných daňových poplatníkov. A to stojí za odmenu najmä pre mamu vstávajúcu k deťom v noci, aj pre otca, ktorý sa nadrel, aby ich vychoval.

Rozpadávajúce sa manželstvá a ich dopad na ďalšie generácie je problémom, ktorý by sme mali riešiť čím skôr. Aj ako prevenciu kriminality, no najmä ako prevenciu nešťastných a smutných ľudí. Najmä detí. Ako vyplynulo z môjho rozhovoru s jednou pracovníčkou Úradou práce, sociálnych vecí a RODINY, tieto intitúcie sa stávajú skôr zlými pracovnými agentúrami a keď tam človek hľadá radu či pomoc, nenájde ju. Prečo? Lebo úsporné opatrenia sa odrážajú najskôr na týchto oddeleniach a poradenstvo sa ruší. Pritom vypočutie a rada od nezávislého odborníka ľuďom, ktorí sa od seba vzdialili alebo ktorí potrebujú inú pomoc, môže zachrániť nielen manželstvá. Zo skúseností, overené.

Ako ešte inak predchádzať rozvodom?

Veľký význam má podľa mňa poradenstvo pre mladých ľudí pred sobášom. Myslím si, že by sme mali do manželstva vstupovať poriadne pripravení a vedomí si všetkých jeho úskalí. V takejto príprave mladým pomáha Cirkev, no mala by byť aj v záujme štátu. Výsledkom by bolo viac manželstiev, ktoré sú postavené na kvalitnom základe a nerozpadnú sa po odchode romantickej lásky, čo býva tak po 5-7 rokoch. A hoci majú predmanželské prípravy v takom Univerzitnom pastoračnom centre v Mlynskej doline tak cca 30% rozchodovosť, stále lepšie zistiť, že si nesedíme pred ako po sobáši. Mne samému taká príprava otvorila mnohé témy a dimenzie vzťahu, o ktorých som predtým nepremýšľal (napr. ako komunikujeme? prečo robíš tú vec takto a nie ako ja? čo sa ti u vás doma nepáčilo a nechcela by si to mať v našom manželstve? budeme sa spolu zdieľať a modliť? je to pre teba dôležité? a pod.)

Keď som bol na študijnom pobyte v Nemecku, zistil som, že mladé matky s deťmi tam bez problémov študujú na vysokých školách. Na stene v škole tam visel plagát, ktorý matky vyzýval, aby šli študovať, čo bol pre mňa šok.Študujúce mamičky sú tam podporované nielen finančne, ale aj v rôznych iných oblastiach. Uvedomil som si, že na Slovensku takáto podpora nie je dostatočne prepracovaná, čo núti mladé mamičky vyberať si medzi štúdiom a dieťaťom, čo neraz vedie až k tomu najhoršiemu.

Keď som sa vrátil z Nemecka, túto otázku som predostrel nášmu rektorovi a celkom sa mu taká podpora páčila. Chcel by som však, aby tehotné študentky alebo mladé matky s deťmi boli podporované aj štátom, aby im štát a škola vychádzali spoločne v ústrety. Pomáha to jednak mamám samotným, na druhej strane je to aj konkrétna pomoc pri predchádzaní potratom, kedy človek iba nemoralizuje, ale aj konkrétne pomáha.

V nedávnej minulosti som sa venoval téme nedôstojnej a nemorálnej reklamy na billboardoch. Asi pred rokom naše ulice zaplavili predajcovia obuvi či stavebných materiálov, ktorí užili (!) ženu a dokonca styk muža a ženy na propagáciu ich produktov. Jasné, že sexuálny podnet okamžite púta pozornosť a reklama má vynikajúci účinok. Ani dve iniciatívy, ktorých som sa zúčastnil nedokázali nevhodne (zne)užitú intimitu z našich ulíc stiahnuť. Ale ba.. klamem. Jeden billboard bol stiahnutý, lebo sa naň deti pozerali priamo zo základnej školy. Myslím si, že reklamné spoločnosti by mali preberať zodpovednosť voči rodinám, deťom a nakoniec nám všetkým, ktorí sme prijímateľmi reklamy za to, čo na verejnosť zavesia. Nie je v poriadku, ak rodič svoje dieťa vedie k určitým hodnotám, napríklad k úcte k žene, a takmer neregulovaná reklama tieto hodnoty jednoducho pošliape, lebo má peniaze.

Spolupráca slušných ľuďí bez ohľadu na politickú príslušnosť by bola v tej našej politike určite krokom vpred. Rozbiť konečne to tabu, v ktorom koalícia a opozícia nemôžu konštruktívne spolupracovať, je mojim snom. Jeden deň si v kostole podať ruky a na druhý sa už na chodbe parlamentu ani nepozdraviť len preto, aby nás niekto spolu nevidel, to nie je to pravé orechové. Veď najskôr sme ľudia, kresťania či v iné veriaci a až potom politici, poslanci, učitelia, robotníci... Čo tak vytvoriť platformu kresťanov a slušných ľudí v parlamente, ktorí by dokázali spolupracovať na dobrých veciach a predrokovávať zákony podľa kresťanských hodnôt bez ohľadu k politickej príslušnosti?

 

A kde na to celé vziať? "Veď je kríza! Tu aj tu chýbajú peniaze!", kričia všetci. Tak odkiaľ? No, slušnosť a spolupráca je na nás, stačí chcieť. A na ten zvyšok by stačilo priškrtiť kradnutie zo štátneho rozpočtu, poriadne utnúť korupčnú chobotnicu a bolo by dosť na všetko. Aj pre rodiny, aj viac detí.

TOMÁŠ KOVÁČIK

kandidát č. 95 hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

www.obycajnarodina.sk

 

Vzhľadom na to, že kandidujem ako nezávislý na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozorniť, že tieto vyjadrenia vyjadrujú môj osobný postoj, a preto môžu, ale nemusia byť v súlade s postojmi iných ľudí na našej občianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrať falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozličné. Túto skutočnosť však nepovažujeme za niečo, čo nás rozdeľuje, ale skôr za niečo, čo nás vzájomne obohacuje pri hľadaní cesty k pravde.

 

obrázok z http://creativestickers.com/stickerstore/index.php?main_page=product_info&cPath=6&products_id=82

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?