Som kňaz a som normálny

Autor: Tomáš Kováčik | 2.7.2012 o 10:00 | Karma článku: 5,29 | Prečítané:  1474x

O takomto nejakom názve podujatia sme uvažovali, keď sme si v Dome Quo Vadis odpovedali na otázku, čo by ľudí mohlo zaujímať, ako by sme im mohli priblížiť/predstaviť Cirkev z iného pohľadu. Premýšlali sme a prišli sme na to, že ľudia majú častokrát ,,divný" vzťah k svojim kňazom, že nevedia, akí tí kňazi sú z ľudskej stránky, že ich nevedia vnímať ako normálnych ľudí, ktorí sa ,,iba" rozhodli svoj život odovzdať službe Bohu a iným.

Takto vznikol cyklus, ktorý sa síce nakoniec nevolal tak kontroverzne, ako som chcel (viď názov článku), ale bol som donútený akceptovať miernejšiu alternatívu :) Nakoniec sa teda cyklus otvorených diskusných večerov s kňazmi a biskupmi volal ,,Človek kňaz" a ,,Človek biskup".

Počas jesene 2011 sme teda ľuďom priblížili štyroch kňazov:

- Augustína Slaninku, lazaristu a ružinovského farára

- Miroslava Kulicha, kapucína a predstaveného bratislavskej komunity kapucínov (v súčasnosti je už šéfom kapucínov na Slovensku)

- Jozefa Jančoviča, diecézneho kňaza, biblistu, farára v Dóme sv. Martina a VŠ učiteľa

- Jozefa Slezáka, do sebazničenia obetavého diecézneho kňaza povereného prácou s mládežou v BA arcidiecéze

 

V rámci Človek biskup sme od januára 2012 v Dome Quo Vadis "spovedali"

- Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa

- Františka Rábeka, vojenského ordinára

- Petra Rusnáka, bratislavského gréckokatolíckeho (to sú tí, ktorí sa môžu ženiť :) biskupa, eparchu

- Jozefa Haľka, najmladšieho slovenského biskupa, bratislavského pomocného biskupa

- Ludwika Schwarza, biskupa z rakúskeho Linzu, rodáka z Bratislavy

 

Všetci menovaní boli veľmi milí a otvorení, dokonca sa usmievali a vtipkovali. To by som ani ja kedysi nebol povedal, pretože som tiež kňazov vnímal ako nadľudí, ktorým sa musím poklonkovať a umelo si ich vážiť, hoci o nich nič neviem. Tento môj postoj začalo meniť až spoznanie úžasného Človeka, Milana Bubáka v Univerzitnom pastoračnom centre v Bratislave. Ale to je iný príbeh...

Späť k Človekom v Quo Vadise - podstatou diskusií bolo zistiť, či sú nadľuďmi alebo sú normálni. Toto moderátor Roman Tarina zvládol na výbornú. Možno si to hostia ani neuvedomovali, ale svojimi otázkami o detstve, rodičoch, základnej a strednej škole, láskach (! :), rozhodnutí o povolaní slúžiť, kňazskej a biskupskej službe a ich súčasnom životnom rytme ich Roman ukázal poslucháčom naozaj ako normálnych a najmä ľudských ľudí. Každého jedného.

Ak bol môj pohľad na biskupov kedysi taký, že sú to starší páni, ktorí riadia Cirkev, sú mi veľmi vzdialení a nemám k nim žiadny vzťah, skôr ich vnímam negatívne, tak po absolvovaní cyklu Človek biskup viem, že každý z nich má svoju formujúcu minulosť (ktorá mnohokrát nebola ľahká a zahŕňala napríklad ,,vďaka" Benešovým dekrétom v detstve zbavenie majetku, občianstva, 15 km marš z Mosta pri Bratislave na pobyt v komunistickom koncentračnom tábore na Patrónke a vyhnanie z rodnej krajiny len kvôli tomu, že ich rodná reč je nemčina - o. Ludwik Schwarz), možno kľukatú cestu k svojmu povolaniu, odvahu počas komunizmu (znovu mi napadá Ludwik Schwarz, keďže bol posledným z cyklu a mám ho v čerstvej pamäti - hovoril o jeho ,,výletoch" do ČSSR, kvôli ktorým si vybavil falošný pas a pri ktorých mu pomáhala jedna rehoľná sestra meniť autá, aby ich tajní nevystopovali), svoj denný rytmus (o.i. športujú a stretávajú sa s priateľmi) a veľkú zodpovednosť v súčasnosti, voči ktorej prirodzene cítia bázeň. Môj pohľad na biskupov sa definitívne zmenil, spoznal som ich ako ľudí a niektorých som chcel dokonca objať :)

Chcete aj vy spoznať toho svojho kňaza či biskupa? Pokojne ho pozvite na obed či večeru, možno neodmietne a zistíte, že je hodnotným človekom.  A jemu tiež určite dobre padne, keď bude môcť ísť bližšie k ľuďom.

1.jpg

človek, ktorý má na starosti bratislavskú arcidiecézu, Stanislav Zvolenský

2.jpg

biskup, ktorý sem-tam chodí oblečený v maskáčoch, František Rábek

3.jpg

eparcha, Peter Rusnák

4.jpg

najmladší slovenský biskup, Jozef Haľko

5.jpg

kňaz, veľký športovec s prirodzenou autoritou aj vo svetských organizáciách, farár Augustín Slaninka

kulich.jpg

človek s kapucňou, Miroslav Kulich

 

FOTO: Gabriela Šunderlíková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?