ad: Potrat nepripúšťam ani pri ohrození života ženy

Autor: Tomáš Kováčik | 10.10.2013 o 10:03 | Karma článku: 9,75 | Prečítané:  1481x

V rozhovore pre SME som sa odvolal na konferenciu lekárov, ktorí tvrdia, že umelý potrat nie je riešením žiadneho medicínskeho problému. Tu prinášam vyhlásenie, ktoré zatiaľ podpísalo 593 odborníkov - pôrodníkov, gynekológov, medicínskych profesionálov, sestier, neonatológov a pediatrov.

V náročnom 1.5 hodinovom rozhovore, ktorý rozpútal mnohé debaty (aj "debaty"), odznelo aj nasledovné:

"KS: Pripúšťate nejaké okolnosti, za ktorých je potrat akceptovateľný?
TK: Nedávno som zachytil informáciu z konferencie lekárov v Írsku, ktorí povedali, že potrat nie je riešením žiadneho medicínskeho problému.

KS: Čiže ani v prípade, keď je ohrozený život matky?
TK: Zopakujem to – lekári, a bolo ich viac ako 130, sa zhodli na tom, že potrat nikdy nerieši žiadny zdravotný problém.

KS: Mňa zaujíma váš názor. Sú situácie, pri ktorých by ste potrat pripustili?
TK: Ja osobne nie."

Je evidentné, že moja odpoveď, akokoľvek poburujúca niektorých diskutérov, prišla po 2-násobnom odvolaní sa na závery odborníkov, lekárov, ktorí jasne konštatovali: "Potvrdzujeme, že je podstatný rozdiel medzi potratom a potrebnými medicínskym krokmi, ktoré sú vykonané, aby zachránili život matky, aj v prípade, že takéto kroky vyústia v stratu života jej nenarodeného dieťaťa." Je mi ľuto, že som v danom momente nevysvetlil dostatočne kontext mojej myšlienky, keď som  sa odvolával na konferenciu lekárov v Írsku.

Chcem tiež dodať, že ma mrzí, ak sa moje stanoviská niekoho osobne dotkli. Snažím sa vždy ľuďom pomáhať a pristupovať k nim čo najľudskejšie a najcitlivejšie. Nikdy nie je mojím cieľom človeka odsudzovať alebo mu ubližovať, naopak, chcem pomôcť. Téma ochrany života však nie je prechádzkou ružovou záhradou, zahŕňa mnoho aspektov a prípadov a ja si želám len to, aby sme o nej nemuseli hovoriť, pretože by sme si vážili každého človeka a tieto problémy by vymizli ako prežitok nemodernej minulosti.

Teraz k samotnému vyhláseniu lekárov. Je možné ho nájsť pod názvom Dublinská deklarácia o materskom zdraví (september 2012) na www.dublindeclaration.com

TEXT:
DUBLIN DECLARATION ON MATERNAL HEALTHCARE

“As experienced practitioners and researchers in obstetrics and gynaecology, we affirm that direct abortion – the purposeful destruction of the unborn child – is not medically necessary to save the life of a woman.

We uphold that there is a fundamental difference between abortion, and necessary medical treatments that are carried out to save the life of the mother, even if such treatment results in the loss of life of her unborn child.

We confirm that the prohibition of abortion does not affect, in any way, the availability of optimal care to pregnant women.”

Slovenský preklad:

Dublinská deklarácia o materskom zdraví (September 2012)

“Ako skúsení odborníci a výskumníci v pôrodníctve a gynekológii, potvrdzujeme, že priamy potrat – cielené zničenie nenarodeného dieťaťa – nie je medicínsky potrebný na záchranu života ženy.

Potvrdzujeme, že je podstatný rozdiel medzi potratom a potrebnými medicínskym krokmi, ktoré sú vykonané, aby zachránili život matky, aj v prípade, že takéto kroky vyústia v stratu života jej nenarodeného dieťaťa.

Potvrdzujeme, že zákaz potratov v žiadnom prípade neovplyvňuje dostupnosť optimálnej starostlivosti o ženy.”

Želám si, aby takáto deklarácia vznikla aj na Slovensku, napr. pod názvom Košická deklarácia. Ktovie, možno raz tiež dôjdeme k modernému názoru, že ochranu si zalúži každý z nás.

PS: Národný pochod za život bol o mnohom... o skvelej atmosfére, usmievajúcich sa nádherných ľuďoch, ktorí sa aj po rokoch stretli, o tých, ktorí sa cítili ako v '89., o povzbudení, o vyjadrení túžby po ochrane každého človeka, o vzdelávaní, úcte k človeku... A bol aj o milosrdenstve pre ženy, ktoré podstúpili potrat, o konkrétnej opore a pomoci pre ne, o skúsenostiach ľudí, ktorí im roky pomáhajú a počúvajú, ako boli podvedené, ako nevedeli, čo robia. Sú druhou obeťou potratu, ktorej treba pomáhať. A aby tých bolestí nepribúdalo, aj preto tu je Národný pochod za život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stačilo, štát nebude môcť minúť viac ako si naplánoval

Rezort financií chce výdavkové stropy.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Do Česka sa sťahuje ruská stredná trieda

Rusi u nás boli aj budú, ide o to, kto a prečo


Už ste čítali?